retorn
tèmas - pagina d'introduccion
|
OBJECTIFS : - Acquisistion du lexique du repas (traditionnel, fast-food ) - Manipulation du présent de l'indicatif (ils ont déjà manipulé "que m'apèri, que t'apèras, que demori " |
|
DUREE DE LA SEQUENCE :Quatre heures |
|
SUPPORTS :- Dessin tiré de Plumalhon : PELUT - Document sur les légumes tiré de Plumalhon - "Entà disnar", document tiré du dépliant Tèrra de Bigòrra - Autres documents, chansons |
DEROULEMENT DE LA SEQUENCE
1er cours
A.
Aquò es :
a. ua murgueta
b. un hromatge
c. ua sièta
d. un cotèth
e. ua napa = ua tabalha
f. ua tabalheta
g. un gabinet
h. ua antena de telé
- On demora la murgueta ? La murgueta que demora en lo hromatge
- Pelut qu'ei gormand o n'ei pas gormand ? Òc, Pelut qu'ei gormand
B.
Les élèves doivent retrouver le vocabulaire que l'enseignant a énuméré :
- Question : Qu'es aquò ?
- Réponse : Aquò es
Puis :
- un élève demande : Qué i a en lo dessenh ?
- un autre répond : En lo dessenh que i a
C.
- En lo dessenh que i a : a) ua murgueta
D.
Reprise d'une chanson
2ème cours
A.
Reprise du cours précédent
B.
La garbura (oral)
Entà har la garbura que cau :
- un caulet
- 6 carròtas
- 4 arrabas
- 4 porrets
- 500 g de mongeta blanca
- 500 g de mandòrras
- 1 cameta de pòrc / confit de guit
- alh
- aiga dab sau e pebe
Quin se ditz en occitan
Puis :
par écrit selon les groupes
C.
Chanson
3ème cours
A.
Reprise de la garbura
B.
Reconnaître les légumes
Découvrir les nouveaux
Compléter le document
C.
Chanson : Lo Bertran n'a ua craba
Présentation rapide du RONDEAU
4ème cours
A.
Révision du cours précédent
B.
Au restaurant
a. Lecture du nouveau document
b. Petite thératralisation à trois
Consigne : Faire un menu équilibré (entrée, plat principal avec légumes, dessert, boisson) / Choix entre deux menus
- Adishatz Mossur. Adishatz Madama. Assedetz-vos. Ací qu'avetz lo menut.
- Mercés.
- Qué voletz minjar ?
- Que volerí minjar E tu, qué vas préner ?
- Jo, que vau préner
- Qué voletz béver ,
- Que voleri béver .
- B'ei bon !
- Ací qu'avetz la nòta.
C.
Trouver le mot correspondant à chaque dessin pour reconstituer le texte.
|
Lo gat s'apèra Pelut e qu'ei |
|
.. |
|
Qu'a un |
|
.. |
|
e ua |
|
.. |
|
Qua va minjar lo |
|
.. |
|
de la |
|
.. |
SUPPORTS
REVUE Plumalhon et DOCUMENTS SUIVANTS
|
LO BERTRAN N'A UA CRABA Rondeu cantat per VERD e BLU Lo Bertran n'a ua craba gormanda com un can (bis) Es anada a l'entoma au casau d'un paisan lantran Lantran la miralintrena, lantran la miralintran Es anada a l'entoma au casau d'un paisan (bis) S'i a minjat las leitugas e mei lo caulet blanc Lantran la miralintrena, lantran la miralintran S'i a minjat las leitugas e mei lo caulet blanc (bis) Es estada assignada per cinc o sheis sarjants Lantran la miralintrena, lantran la miralintran Que presente sas cornas au permèr arribant (bis) Que l'an miada a l'audiença davant lo president Lantran la miralintrena, lantran la miralintran Que pague las leitugas e mei lo caulet blanc (bis) Que demande aus jutges si ne'n volèn autan Lantran la miralintrena, lantran la miralintran entoma (faire des dégats) |
|
- Qué volètz minjar ? - Que volerí minjar |
|
un fast-food : un manjalèuhèit |
|
un sandwich : un entrepan |
|
corn flakes : petamilhòcs |
|
pop corn : petèc |
|
MENUT ENTÁ UA SETMANA |
|
Diluns puç (= saucissa) Dimars lard Dimèrcs pipèrs Dijaus artichauts Divès peish Dissabte còca a l'asta. Dimenge poret. |